Hmotný základ společnosti tvoří tyto základní veličiny:
Surovina je hmota v surovém stavu, která teprve slouží k nějaké další, často vícestupňové výrobě a zhodnocení. Příklad: pšenice je surovina, ze které se vyrábí mouka a mouka je surovina, ze které se vyrábí chléb.
Zdroje patří do ještě základnější kategorie. Jedná se o základní hmotné, energetické a procesuální předpoklady života, které jsou nenahraditelné. Příklad: základním zdrojem pro strom je voda, půda, atmosféra a letní teplota (tedy „klima“). Půda je zdrojem živin a stability konstrukce stromu, voda je nezbytná pro tvorbu celulózy a přenos roztoků, atmosféra dodává kyslík a oxid uhličitý, a limitující vliv letní teploty je dán syntézou chlorofylu. Strom je marnotratný a spotřebuje obrovské množství energie na tvorbu dřeva a listů. Za chladné letní teploty např. v tundře nemá dost prostředků, které by mohl investovat do dřevní hmoty, a proto zůstává keřem. Strom v semiaridních podmínkách je zároveň dobrou jednoduchou metaforou společnosti – od určité velikosti spotřebovává víc zdrojů, než má k dispozici a usychá. Civilizace na rozdíl od stromu může řešit problém vysoké lokální spotřeby dálkovým obchodem. (Barker G. a Gilberson D. eds. 2000, 125-180)
Materiály jsou výrobkem (někdy surovinou, často komoditou), který je do určité míry zaměnitelný. Nedostatek nějakého materiálu vytváří tlak na alternativní zdroje. Příklad: stavební materiály – cihla či kámen, zaměnitelnost rýže a pšenice, volba různých typů silexů v paleolitu (dilema pazourek nebo křemenec), uhlí a plyn v tepelné elektrárně.
Komodity jsou suroviny, se kterými se v rámci určité definice (např. 24 karátů pro zlato, obsah lehkých uhlovodíků a síry pro ropu) obchoduje bez ohledu na kvalitu. Příklad: měď je komoditou, ale automobil už ne. Hlavní komodity současného světa jsou následující:
Tato současná tabulka je informativní i pro starší civilizace, protože nám říká, že skutečně důležité jsou energetické zdroje, potraviny, suroviny na výrobu látek a kovy. Snadno si umíme představit podobnou tabulku např. pro helénský svět, kde na místě energetických komodit bude dřevo, na místě potravin obilí, olej a víno; a kovy bude zastupovat hlavně měď, cín, železo a stříbro.